Vize krizinde çözüm için ilk adım

ABD temsilcilikleri Türkiye’de sınırlı vize hizmetine başladı.

Türkiye ile ABD arasında yaşanan vize krizine yönelik, Türkiye’de iki ülke heyetleri arasında gerçekleştirilen görüşmenin ardından ABD ilk adımı attı.

GÜNLÜK RANDEVU SAYISI KISITLI OLACAK

ABD’nin diplomatik misyonları Türkiye’de sınırlı vize hizmeti vermeye başladı. İlk etepta kabul edilen günlük randevu sayısı kısıtlı olacak.

TÜRKİYE KARŞILIK VERECEK

Bu arada Dışişleri kaynakların, “Olumlu çabaların sonuç verdiğini görüyoruz. Konsolosluk dairemiz atılacak adımları değerlendiriyor, benzer bir adım atabiliriz.” açıklamasıyla Türkiye’nin de ABD vatandaşlarına kısıtlı olarak vize vermeye başlayabileceğini duyurdu.

ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ’NDEN AÇIKLAMA

Türkiye’deki Vize Hizmetlerinin Kısıtlı şekilde Yeniden Başlamasına İlişkin ABD Diplomatik Misyonunun Açıklaması şöyle:

“Türkiye’deki misyonumuzda yerel çalışanlara yönelik başka bir soruşturma bulunmadığına ilişkin Türk Hükümeti’nden ilk etapta üst düzeyde güvence almış bulunuyoruz. Ayrca Türk hükümetinden, yerel çalışanlarımızın kendi resmi görevlerini yerine getirirken gözaltına alınmayacakları veya tutuklanmayacaklarına ilişkin güvence de alınmıştır. Bundan sonra Türk Hükümeti, bizim yerel bir çalışanımızı gözaltına alma ya da tutuklama niyetine ilişkin önceden Amerikan Hükümeti’ne bilgi vermeyi taahhüt etmiştir.

Bu ön güvenceler temelinde, Türkiye’de kısıtlı vize hizmetlerinin yeniden başlamasına izin verecek derece güvenlik durumunun iyileştiğine inanmaktayız. Hali hazırda tutuklu misyon çalışanlarımıza yönelik mevcut davalarla ilgili ciddi endişemiz sürmektedir. Aynı zamanda Olağanüstü Hal altında tutuklunan Amerikan vatandaşlarının davalarına ilişkin endişelerimiz devam etmektedir. Amerikalı yetkililer, bu davaların tatmin edici bir şekilde çözücme ulaştırılması için Türk muhataplarıyla görüşmeyi sürdüreceklerdir.”

BAŞBAKAN’IN ZİYARETİYLE KRİZİN BİTMESİ BEKLENİYOR

Başbakan Binali Yıldırım, yarın ABD Başkan Yardımcısı Pence ile bir araya gelecek. Görüşmede yumuşama sürecine giren vize krizinin noktalanması bekleniyor.

Benzer Haberler

Leave a Comment