Myanmar’da TRT World ekibine 2 ay hapis cezası

Myanmar’da geçtiğimiz aylarda zulmü görüntülemeye çalışan TRT World ekibi tutuklanmıştı. Ekibe 2 ay hapis cezası verildi.

Myanmar’da yaşananları görüntülemek suçundan gözaltına alınıp hapse atılan TRT World ekibinin mahkemesi başladı. Mahkeme gazetecilere 2 ay hapis cezası verdi.

Myanmar'da TRT World ekibine 2 ay hapis cezası

ARAKAN ZULMÜNÜN TANIKLARI MAHKEMEDE

Geçtiğimiz aylarda Arakanlıların dramını ve bölgede yaşanan zulmü görüntülemeye çalışan TRT Wolrd kameraman ve muhabiri, ellerindeki verilere el konulup imha edilerek tutuklanmıştı. Bugün mahkemede hakim karşısına çıkartılan basın mensupları, duruşma salonuna elleri kelepçeli ve yoğun güvenlik önlemleri altında getirildiler.

Myanmar'da TRT World ekibine 2 ay hapis cezası

Karar duruşmasında son sözü söyleyen hakim, gazetecileri 2 aylık hapis cezasına çarptırdı.

ARAKAN: KAPALI KUTU

Arakan’da yaşanan zulüm, bölgedekiler de dahil olmak üzere kimse tarafından net olarak bilinemiyor. Yalnızca görgü tanıklarının ifadeleriyle izah edilebilen yaşananlar, bölgeye basın mensuplarının girişine izin verilmemesi nedeniyle kapalı kutu haline geldi.

Myanmar'da TRT World ekibine 2 ay hapis cezası

Myanmar hükümetinin bölgedeki etnik temizliği, izolasyon yöntemi ile uluslararası hiçbir mecrada duyurmaması, yaşananların ne kadar endişe verici boyutta olduğunu gözler önüne seriyor.

Bu zamana kadar 700 bin’e yakın Müslüman, Bangladeş’e göç etmek zorunda kalmıştı.

Benzer Haberler

Leave a Comment