Lübnan Cumhurbaşkanı Hariri konusunda açıklama bekliyor

Lübnan Cumhurbaşkanı Aun, Suudi Arabistan’dan Hariri’nin neden ülkesine dönemediğini açıklamasını istedi.

qweqwe

Lübnan Başbakanı Saad Hariri’nin sürpriz bir şekilde Riyad’da istifasını açıklamasının ardından tansiyon giderek artıyor. Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Aun, Suudi Arabistan’dan Hariri’nin neden ülkesine dönemediğine dair açıklık getirmesini istedi.

GERÇEKLERİN AÇIKNALMASINI İSTİYOR

Mişel Aun yaptığı açıklamada, “Lübnan, Başbakanı’nın uluslararası sözleşmelere aykırı olan bir duruma düşmesini kabul etmiyor” diyerek Hariri’nin herhangi bir yorumu veya hareketinin “gerçekleri yansıtmadığını” söyledi.

RİYAD KARDEŞ HARİRİ’Yİ DESTEKLİYOR İDDİASI

Lübnanlı yetkililer, Hariri’nin Suudi Arabistan’a indiğinde devlet geleneği olarak bir prens ya da Bakan tarafından karşılanması gerektiğini, ancak bunun gerçekleştirilmeyerek Hariri’yi kendi başına bırakıldığına işaret etti. Aynı yetkililerin Hariri’nin telefonuna el koyulduğunu ve istifasını okumaya zorlandı iddia edildi.

Haberde ayrıca Riyad’ın Saad Hariri’nin yerine kardeşi Bahaa Hariri’nin geçmesini istediği ve Bahaa Hariri’nin Suudi Arabistan’da olduğunun düşünüldüğü ve Hariri ailesinin bazı fertlerinin Bahaa’nın yanında yer almaları için Suudi Arabistan’a gelmelerinin istendiği ancak bunu kabul etmedikleri de belirtiliyor.

AÇIKLAMA YAPACAK

Lübnan basını Hariri’nin bugün Lübnan televizyonu FutureTV’ye bir söyleşi vereceğini duyurdu. Ancak söyleşinin ne zaman yayınlanacağı netlik kazanmadı.

Hariri istifasının ardından henüz kamuoyuna konuşmazken, ailesi Suudi Arabistan inşaat sektöründe büyük bir servet yapan Lübnan Başbakanı’nın ne zaman Beyrut’a döneceği de bilinmiyor.

 

 

Benzer Haberler

Leave a Comment