Kemal Kılıçdaroğlu CHP grup toplantısında

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuşuyor.

2

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Yurtdışında bir kuruşumun bulunduğu ispat edilsin, Cumhurbaşkanlığı’nı bırakırım” sözlerine partisinin grup toplantısında cevap verecek.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satır başları:

HERKES DERTLİ

“Beni seven sevmeyen herkes bu grup toplantısında dikaktle dinliyor. Ben de açıklamalarda bulunacağım.

Finike’ye ve Kumluca’ya gittim. Vatandaşlarla görüştüm. Hepsi dertli. Biz kimseye yalvarmıyoruz. Bir şey beklemiyoruz. Biz hakkımızı istiyoruz diyorlar. Bizim hakkımızı sosyal devlet olarak bize teslim etsinler. Gelsinler seramızı yapsınlar, parası neyse öderiz. Bizim bir özelliğimiz var. Söz verdiğimiz zaman yaparız. Bütün belediyelerimizde asgari ücret net 1500 liradır. Demek ki yapıyoruz.

TÜTÜN ÜRETİCİLERİNİN EYLEMLERİNE POLİS MÜDAAHLE ETTİ

Provokasyon diye tütün üreticilerinin eylemine polis, jandarma müdahale etti. Kabahat bunlara talimat verenlerde. Buradan bütün tütün üreticisi kardeşlerime sesleniyorum. Senin tütün hakkını koruyacak olan partinin adı CHP’dir. Bunu sakın unutma. Emeğin, alın terinin değerini veren partinin adı CHP’dir.

EĞİTİM SİSTEMİNE İSYAN EDECEĞİM

Eğitimcilerle de toplantı yaptık. En son bakan yeni bir değişiklik yaptı sınavlarda. Bakalım nereye kadar gidecek. Çocuklar bizim çocuklarımız. Bu eğitim sistemine, neredeyse her saat değişen eğitim sistemine ben de isyan edeceğim, siz de isyan edeceksiniz. Ne zamn? Sandığa gittiğinizde. Bunlara dersi çocuklarımız adına, Türkiye adına vermeliyiz.

İlkokulların yüzde 31’i birleştirilmiş sınıflarda ders veriyor. Yani, 1-2-3. sınıflar aynı sınıfta ders görüyor. Özel okullara aktarılan para 1 milyar 164 milyon lira. Çocuğunu okula gönderirken harçlık veremeyen babaya sesleniyorum, anneye sesleniyorum. Senin çocuğuna bunlar sahip çıkmadılar. Eski para ile 1 katrilyon 164 lira para aktardılar. Senin okulunun temizliğini sen yaparsın ama özel okullara bu kadar kaynak aktarıyorlar.

ANKARA’DAKİ BEYLERİN ÇOCUKLARINI BÜTÜN TÜRKİYE’YE TANITACAĞIM

1998’den rakam vereyim. MEB’in bütçesinin yüzde 30’u yatırıma gidiyordu. 2002’de yüzde 17, yeni bütçede, 2018’de yüzde 8.6’sı yatırıma gidecek. Bu Ankara’daki beylerin çocukları ayrı yerlere gidiyorlar. Ankara’daki beylerin çocuklarını bütün Türkiye’ye tanıtacağım.

ÖĞRETMENLERİN ALDIĞI AYLIK 3 BİN 40 LİRA

Öğretmene gelelim. 15 yıllık öğretmenin aldığı aylık 3.040. Emekli olunca daha da düşüyor. Öğretmene para vermeyip de öğretmen ay başını düşünürse çocuğunuzu iyi yetiştirir mi? Boğazımızdan keseceğiz, öğretmene vereceğiz. CHP ne yapacak diyorlar? CHP, bu ülkenin bütün öğretmenlerini seviyor. Öğretmenlik meslek kanunu çıkaracağız. Bağımsız bir kanunu olacak. Öğretmen gözde bir meslek olacak. Maaşı iyi olacak.

Öğretmene 3600 ek gösterge göstermek zorundayız. Emekli olduğunda da doğru bir aylık alsın. Her 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde birer maaş ikramiye vereceğiz. Görüşünüz ne olursa olsun benim için en saygın olan meslek öğretmenlik mesleğidir. Çocuğumu eğitiyorsa başımızın üstünde yeri var. Bu ülkenin geleceği öğretmenlere bağlıdır. PAra var para. Sevgili Erdoğan para var. Pul da var. Her şey var. Sevgili Binali Yıldırım, para da var pul da var.

Yurt dışındaki faiz lobisine 15 yılda 145 milyar dolar para ödediler. Yurt dışındaki faiz lobisine 145 milyar dolar para ödersin öğretmene gelince para yok dersin.  Bu memleketin öğretmenine vereceğim. Bir de içeride var. Onlara ne kadar faiz ödediler? 620 milyar lira.

Numaradan şikayet ediyorlar faizler niye yüksek diye. Sanki bu ülkeyi Fransızlar yönetiyor.

Bireysel silahlanma 2017 raporunda ‘Türkiye’de 25 milyon silah var’ deniyor. Önerge verdik bunu da reddettiler.

Vergi cennetlerinde şirket kuruyorlar, vergi vermemek için. Araştıralım dedik önerge verdik. Bunu da reddettiler.

109 bin öğretmen açığı var, 40 binini atayalım dedik, bunu da reddettiler.

AYRINTILAR GELİYOR..

Benzer Haberler

Leave a Comment