İmar sorununa Üsküdar Belediyesi çare oluyor

Üsküdar Belediyesi, imarda planlama ve hızıyla diğer belediyelere örnek oluyor.

30 Eylül tarihinde kabul edilen Yeni İmar Yönetmeliği, 1 Ekim’de Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Ancak yürürlüğe giren bu karar, birçok tartışmayı da beraberinde getirdi.

İmar sorununa Üsküdar Belediyesi çare oluyor

ÇEVRE BAKANLIĞI DA DAHİL OLDU

İnşaat sektörü için büyük önem taşıyan yeni yönetmeliğe, gayrimenkul temsilcileri ‘yatırımların önü kesilir’ düşüncesiyle tepki göstermiş ve konuya Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki de dahil olmuştu. Bakan Özhaseki ile sektörün dernek temsilcileri bir araya gelerek toplantılar yapmıştı.

KARAR GEÇEN SENE ONAYLANMIŞTI

Geçen sene Mart ayında Üsküdar’ın 16 mahallesinde kentsel dönüşüm çalışmaları için onay çıkmış ve onaylanan “Üsküdar İlçesi, 1/5000 ölçekli Geri Görünüm ve Etkilenme Bölgeleri Koruma Amaçlı Revizyon Nazım İmar Planı İmar ve Bayındırlık Komisyonu Raporu” için çalışmalar başlatılmıştı.

ÜSKÜDAR BELEDİYESİ PLANLI OLARAK ÇALIŞTI

Üsküdar Belediyesi’nin planlı dönüşüm projesine 2016 yılında start verildi. Bölge için yapılan ayrıntılı planda denize yakın olan binaların kat sınırı 4 ila 5 olarak sınırlandırıldı. Diğer bölgeler için ise daha farklı bir plan ele alındı.

İmar sorununa Üsküdar Belediyesi çare oluyor

“30 YILLIK İMAR SORUNUNU ÇÖZDÜK”

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, çalışmalarına ara vermeden devam ettiklerini belirterek, “Biz 30 yıldır yapılamayanı yaptık ve Boğaz Bölgesi’ndeki imar sorununu bitirdik. Üsküdar’da artık imar sorunu bitmiştir. Biz Kentsel Dönüşüme neden ‘Örnek Dönüşüm’ diyoruz? Birincisi, Üsküdar’daki dönüşüm ‘Yerinde Dönüşüm’ olacaktır. Kimse bir yere gitmeyecek, kendi mahallesinde ve şehrinde yaptığımız kira yardımlarıyla ‘Yerinde Dönüşüm’ gerçekleştirecektir.” dedi.

DİĞER BELEDİYELERE ÖRNEK OLACAK

Türkmen ayrıca, “İkincisi, vatandaşımız istemeden dönüşüm olmayacaktır. Örnek dönüşümde gönüllülük esastır. Biz bugüne kadar kimin evini hatta bir kümesini dahi zorla yıktık. Bir kez daha söylüyorum: Örnek Dönüşüm demek ‘Yerinde ve Gönüllü’ dönüşüm demektir. Biz, Üsküdarlılar olarak her konuda olduğu gibi Kentsel Dönüşüm konusunda da örnek olacağız.” diye konuştu.

Benzer Haberler

Leave a Comment