Dışişleri: ABD’nin YPG ile işbirliği endişe verici

Dışişleri’nden ABD’nin YPG’ye gönderdiği silahlarla ilgili “İş birlikleri endişelerimizi artırıyor.” açıklaması geldi.

2

Dışişleri kaynakları, Rusya’nın Soçi kentinde düzenlenecek Suriye Halkları Kongresi’nde PYD’nin yer almayacağını açıkladı.

Dışişleri’nden yapılan açıklamalar şu şekilde:

YENİ SURİYE’DE REJİMİN İMZASI OLMAMALI”

“Milli Diyalog Kongresinde Suriyeli Kürtler olmalı, ancak terör örgütlerinin hiçbir rolü olmamalı. Yeni Suriye’de rejimin imzası olmamalı.

“YPG İLE İŞ BİRLİĞİ ENDİŞE VERİCİ”

YPG’ye silah yardımıyla ilgili yapılan açıklamalar bizi tatmin etmiyor. YPG ile geçici işbirliğinin ne zaman biteceği konusunda net işaret vermiyorlar. YPG ile bir saatlik iş birliği bile endişelerimizi arttırıyor. ABD’ye bu konuda uyarılarımızı yapıyoruz.

ABD yönetiminin ahenkli olarak davranmadığı bir gerçektir. Önceki yönetim döneminde de taahhütler verilmiş ve teknik düzeyde gerçekleştirilmemişti. ABD ile siyasi ve teknik düzeyde PYD/YPG’ye silah verilmesi… Kafamızdaki takvim geçici iş birliği ne demek? Bu soruya verilen yanıt bizi tatmin etmekten çok uzak. DEAŞ terör örgütünün gerilediğini söylüyorsunuz diyoruz.

Amerika ile temaslar her düzeyde devam ediyor. PYD’ye silahlar konusunda bilgi paylaşımı oluyor ama arzuladığımız çerçevede değil.

Afrin’de tehdit devam ettiği sürece karşılığımız sürer.

Milli Diyalog Konferansı’nın tarihi noktasında Rus basını Şubat dedi ancak resmî ağızlardan bize yansıyan kongrenin tarihinin henüz kararlaştırılmadığıdır.

ABD, BİRLİKLERİNİN İHTİYACI İÇİN GİTTİĞİNİ SÖYLÜYOR

ABD, bölgeye giden tırların sınırlı bir kısmının PYD/YPG’ye gittiğini, önemli bir kısmının ise orada bulunan ABD birliklerinin ihtiyacı için gittiğini söylüyor.”

Benzer Haberler

Leave a Comment