Başbakan Yıldırım Trafik Güvenliği Sempozyumu’nda

Başbakan Binali Yıldırım, ATO Congresium’da düzenlenen “8. Karayolu Trafik Güvenliği Sempozyumu ve Sergisi’nde konuşuyor.

3

Başbakan’ın konuşmasından satır başları;

BU KOLEKTİF BİR İŞ

“İşimiz milletin yolunu açmak. Milletin yolunun üzerindeki engelleri kaldırmak. Yolları kim yapacak, Ulaştırma Bakanlığımız ve ekibi yapacak. Ne lazım, yollardaki araçları denetlemek. Onları kim yapacak. İçişleri Bakanlığımız ve ekipleri yapacak.

Okul öncesi çağdan mezara kadar eğitecek, farkındalığını oluşturacak olan kim? Milli Eğitim Bakanlığı ve ekibi. Bize düşen koordinasyonu sağlamak. Koordinasyonu da biz sağlayacağız.

Bir de araçlar var. Araçların imalinden sorumlu olan bakanlığımız da, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız. Onlar da bu araçların dayanıklı olarak yapılıp yapılmadığını yakından denetleyecekler. Demek ki bu kolektif bir iş.

Bizim o dönemde bakan olarak göreve başladığımız, en baştaki işimiz, ulaşım ana plan stratejisi hazırlamaktı. Karayoluna bağımlı ulaşım sistemini nasıl çeşitlendirebiliriz?

HEDEF KARAYOLU PAYINI YÜZDE 75’E İNDİREBİLMEK

Karayolu payını yüzde 30’a, 50’ye düşüreceğiz demek hayal. Ama orta ve uzun vadede hedef yüzde 95’ten 80’in altına indirebilmek. Yüzde 75 ideal bir rakam.

Bu 10 senede olmaz. 30 senede gerçekleşen bir şey. Bunu nasıl sağlarsınız. Aslında yolları yapmazsınız trafik de fiilen gitmez böylece gerçekleştirebilirsiniz ama bu sürdürülebilir bir şey değil.

Havayolunda 4 kat büyüme oldu. Demiryollarında da büyüme var ama hala istediğimiz düzeyde değil.

80 yılda 6 bin kilometre yol yapılmış. Biz son 15 yılda 19 bin kilometre yol yaptık. Bu bir rekordur.

“TRAFİK GÜVENLİĞİ AÇISINDAN GELDİĞİMİZ NOKTAYI YETERLİ GÖRMÜYORUZ”

Araba sürmek her zaman zevkli bir şey değil. Kaza Allah göstermesin meydana gelebiliyor. Trafik güvenliği açısından geldiğimiz noktayı yeterli görmüyoruz.

Trafik kazalarında ölümlü kazalardaki can kaybını yüzde 30, son 15 yılda aşağı çektik. Bölünmüş yolları alırsak sadece bu oran daha yüksek. Yüzde 62.

Bölünmüş yollar hayat kurtarır. 2003’te kaza yerinde 4 bine yakın kişi hayatını kaybetti. Bugün de aynı. Neye rağmen? Trafikteki araç sayısı yüzde 130 arttı. Yolculuk miktarı 3 kat arttı. 2 milyona yaklaştı, 500 binden. Ölümlü kazalardaki sayı neredeyse sabit kaldı. Bu başlı başına, yılda ortalama 8 bin insanın hayatını kurtarmaktır.

Hedef sıfır ölümlü kaza. Bunun için de beşikten mezara eğitim şart. Bazı ülkeler bunu başardı ama bizim önümüzde daha çok yol var. Çözüm; eğitim, eğitim, eğitim.

İnsan hatasını azaltmanın hatta sıfıra indirmenin yolu eğitimden geçiyor.

AYRINTILAR GELİYOR..

Benzer Haberler

Leave a Comment