Dünyanın en büyük Hilye-i Şerif’i görücüye çıkacak

Hattat Murat Şahin tarafından yazılan 6 metre boyunda ve 3 metre enindeki dünyanın en büyük Hilye-i Şerif’i, Bursa’da açılacak Kur’an-ı Kerim ve Hat Müzesi’nde görülebilecek.

Öğrencisinin getirdiği kağıdı denemek için Hilye-i Şerif yazmaya başlayan ve bunu devam ettiren Murat Şahin’in 2 haftada tamamladığı yazı, tezhiple süslendi. Hattat Murat Şahin, 1991’de İstanbul’daki Cafer Ağa Medresesi’nde hattat Aydın Ergün’den rika yazı dersi almaya başladığını söyledi.

Dünyanın en büyük Hilye-i Şerif'i görücüye çıkacak

Dünyanın en büyük Hilye-i Şerif’i görücüye çıkacak

“FARKLI KENTLERDE DERSLER VERİYORUM”

Sülüs yazı için de 1993’te hattat Hüseyin Kutlu’dan eğitim aldığını anlatan Murat Şahin, “Daha sonra 1998’de rahmetli hattat Ali Alparslan hocamla Süleymaniye Kütüphanesi’nde derslere başladım. Bu sırada askerlik araya girdi. Askerden sonra Ali Alparslan hocamdan talik, Hüseyin hocamla da sülüs ile nesih yazılarına devam ettim ve 2001’de sülüs ve nesih yazılarında icazet almaya hak kazandım. Talik yazıda da 2005’te Alpaslan hocamın son talebesi olarak icazet aldım. Ben kendimi öğrencilere adamış bir hattatım. İstanbul’un yanı sıra Bursa, Eskişehir, Kütahya, Kocaeli’de dersler veriyorum. Takriben 450’nin üzerinde öğrencim var. Bunun dışında hat üzerine 3 dernek kurduk ve sergiler açıyoruz” dedi

Dünyanın en büyük Hilye-i Şerif'i görücüye çıkacak

YAZIMI BİR HAFTA SÜRDÜ

Hazreti Muhammed’in fiziksel özelliklerini anlatan bir metnin Hazreti Ali tarafından kaleme alındığını aktaran Murat Şahin, bu metni hattat Hafız Osman’ın bir form haline getirdiğini, buna da Hilye-i Şerif dendiğini dile getirdi.

Yaklaşık 5 yıl önce Hilye-i Şerif’i yazmaya başladığına ve kısa sürede tamamladığına dikkati çeken hattat Şahin, “Takriben iki haftada bu Hilye-i Şerif’i yazmak nasip oldu. Daha sonra besmelesini, ciharyar-i güzin takımını ve Enbiya Suresi 107. ayeti yazdım. Ben hesap yapmadan yazdım. Ortalama 6 metreye 3 metre ebatlarında oldu. Şu ana kadar yazılmış dünyanın en büyük Hilye-i Şerif’i ortaya çıktı” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler