Türkiye temsilci Begeç: PKK cinsel şiddete başvuruyor

Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilciliği Maslahatgüzarı Güven Begeç, BMGK’da görüşülen ‘çatışmalarda cinsel şiddet’ olaylarıyla ilgili PKK’nın da raporu olduğunu söyledi.

BM Güvenlik Konseyi’nde ‘çatışmalarda cinsel şiddet’ olayları görüşüldü. Türkiye temsilcisi Güven Begeç, BM raporlarında Amerika ve Avrupa ülkelerinin desteklediği PKK’nın da bulunduğunu belirtti.

Türkiye temsilci Begeç: PKK cinsel şiddete başvuruyor

“PKK İŞKENCE VE CİNSEL ŞİDDETE BAŞVURUYOR”

BM Güvenlik Konseyi’nde çatışmalarda cinsel şiddet olaylarının  görüşüldüğü oturumda konuşan Begeç, Suriye’de hem rejim hem de DEAŞ ve PKK/PYD-YPG gibi terör örgütlerinin işlediği, BM raporlarına da giren ”korkunç” cinsel şiddet olaylarına dikkati çekti.

BM Uluslararası Bağımsız Suriye Araştırma Komisyonu’nun geçen ay  yayımlanan raporunun, terör örgütü PYD/PKK’nın paravanı SDG’nin Rakka’da  alıkoyduğu erkeklere şiddet uyguladığı, cinsel organlarını yaktığı ya da yakmakla  tehdit ettiğini ortaya koyduğunu hatırlatan Begeç, “Terör örgütü PKK/PYD-YPG, BM raporlarında da yer aldığı gibi, işkence ve işkence ve cinsel şiddete  başvuruyor.” diye konuştu.

Benzer Haberler