Polise yakalanmamak için Cono dili oluşturdular

Adana polisi, ceza kanunundaki tüm suçları işleyen Cono aşireti üyelerini bastı. Teknik takip de operasyon da olay. Çünkü polis Cono dilini çözüp öğrendi ve baskın böyle gerçekleşti.

Adana Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği, son dönemlerde “aşk vaadiyle dolandırıcılık, gasp, yağma, fuhuş ve hırsızlık” olaylarının artaması nedeniyle “Cono” aşiretine mensup grupları teknik ve fiziki olarak takibe aldı.

Polise yakalanmamak için Cono dili oluşturdular

ŞAFAK BASKINI

Polis 12 Ocak’ta önceden belirlenen 39 eve 17 zırhlı araç, 2 detektör köpeği ile bin polisle birlikte şafak baskını düzenledi. Ekipler, aşk vaadiyle dolandırıcılıktan elde edilen 150 bin lira para, 50 bin lira değerinde altın ve satışa hazır esrar ele geçirdi.

Polise yakalanmamak için Cono dili oluşturdular

POLİS CONOCAYI ÇÖZDÜ

Bu arada takip sırasında yakalanan bazı Cono aşireti mensuplarının polise yakalanmamak için suç dili 24 kelimelik kendi dillerini oluşturdukları “conoca”yı konuştukları belirlendi.

Polis bu dili çözmek için bir süre uğraştı. Daha sonra teknik takip yapan polisler en az Conalar kadar bu dili öğrenerek onların dilini çözdü. Yapılan çözümde zanlıların kendi aralarındaki ‘Cono Suç Dili’ nin kelimeleri ve Türkçe karşılıkları şöyle:

CONOCA SÖZLÜĞÜ

Baylamak-Lapancılamak: Dolandırkak, yağlamaka

Aryalamak: Ağızını aramak 
Çaltı: Mağdur 
Çarlatmak: Sorun çıkarmak 
Graba: Araba 
Apa: İşe çıkmak, işe gitmek, kredi kartı, yoldayız 
Puşka: Silah
Mok-Mık: Koymak 
Manuş: Polis
Mul: Vatandaş 
Zen: Kadın, bayan 
Sayınlamak: Geri vermek, iade 
Keriyor: Konuşuyor 
Zanişleme-Canlamak: Takip etmek, kaçmak, gitmek 
Lemişler: Almışlar 
Çadırma: Getiren 
Yeken-Yoğma: Para, deste 
Arşınlamak: Kaçmak, uzaklaşmak 
Celletmek: Göstermek 
Keş: Hazır, nakit 
Yanlatmak: Göndermek, uzaklaştırmak 
Güre: Erkek 
Yemetlemek: İş yapmak, düşünmek, durdurmak 
Çitgerilemek: Dinlemek, kaydetmek.

Polise yakalanmamak için Cono dili oluşturdular

“POLİS DUYSA NE YAPAR”

Zanlıların polisin kendilerini dinlediğin haberi olmadığı için telefonda yaptıkları dolandırıcılık olayını birbirlerine anlattıkları ortaya çıktı. Yapılan dinlemenin birinde bir dolandırıcının telefonda “O iş tamam, parayı aldık, acaba bu konuşmaları polis duysa ne yapar.” diye konuştukları ortaya çıktı.

Benzer Haberler